Nagy lehetőségek tárháza az együttműködés

A 2020/2021-es szezonban új szintre lépett a Budai Farkasok és Moyra-Budaörs Handball évek óta tartó, gyümölcsöző együttműködése. Partnerség vagy rivalizálás? Mik a közös célok? Mit hozott számunkra az akadémiai rendszer? Milyen lehetőséget kínálunk a kézilabdázóinknak? Bődy Mihállyal, a Budai Farkasok tulajdonosával és Meló Ádámmal, a Budaörs ügyvezetőjével beszélgettünk ezekről a fontos kérdésekről!

Hosszú évekre tekint vissza az aktív együttműködés a Budai Farkasok és a Budaörs Handball között. Hogyhogy nem rivalizálásról beszélünk?

Bődy Mihály: A 2010-es évek elején nagyságrendileg azonos időben és régióban alapítottuk a két klubot. Egy rövid ideig méregettük egymást, de hamar el kellett döntenünk, hogy partnerei, vagy konkurenciái leszünk egymásnak. Az évek és az eredmények bebizonyították, hogy Neukum Tamás és Zsiga Gyula jó döntést hoztak, amikor az egészséges együttműködés mellett döntöttek.

Meló ÁdámValóban, egy kitűnő kezdeményezés volt, reméljük, a gyümölcseit még hosszú ideig élvezhetjük! Az együttműködés eredménye, hogy sokkal szélesebb lehetőségeket kínálhatunk a régióban a kézilabdázni vágyó gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. Külön-külön sokkal szűkebb korlátok között mozognánk, egy klub nem tudná se fizikailag, se anyagilag teljesen lefedni a férfi és a női vonalat egyszerre. Ésszerű döntés volt, ami mindenkinek előnyökkel jár.

B. M.: És sokkal kevesebb stresszel! Csak javasolni tudjuk a többi közel állomásozó klubnak is a tiszteletteljes partnerséget. Gyakorlatilag két hetente össze lehetne veszni valamin, félévente “kirabolhatnánk“ egymás játékos kereteit. Sokan meg is teszik, de ez sehova nem vezet.

Igaz, de ennek elengedhetetlen feltétele, hogy hasonlóak legyenek az értékek és az elképzelések.

M.Á.: Mindannyian a gyerekek sportolási lehetőségeinek megteremtésében, megszervezésében, a kézilabda népszerűsítésében és az egészséges versenyeztetésben gondolkozunk. Ennek a kifutása a két NB I/B-s felnőtt csapat, ami a színvonalas honi profi kézilabdát hivatott szolgálni.

B.M.: A közös munkánk ékes példája a héten ifjúsági válogatott meghívót kapó Mészáros Vince, aki a Farkasoknál nevelkedett, később Budaörsön kiteljesedett, ma pedig a férfi felnőtt csapatunk egyik ifjú reménysége. De említhetnénk Kiss Mercédeszt is, aki szintén megjárta mind a két klubot és ma a budaörsi női felnőtt keret tagja. Sorolhatnánk még a neveket, oda-vissza működik a rendszer.

Idén pedig tovább emeltük a tétet, hiszen a két felnőtt csapat mellett mind a női, mind a férfi vonalon lefedjük közösen az utánpótlás bajnokságok legmagasabb szintjeit.

B.M.: Az együttműködés keretein belül igyekeztük kifejezetten úgy összerakni a korosztályokat, hogy minden egyes játékosunk a tehetségének és képzettségének megfelelően a lehető legmagasabb osztályban tudjon sportolni. Ennek minden feltétele adott most, hiszen vagy a Budaörs, vagy a Budai Farkasok ott van az összes I. osztályban.

M.Á.: Ez egy hatalmas megtiszteltetés, aminek feltételeit szintén csak együtt tudtuk megteremteni. Fontos visszaigazolása az eddigi munkánknak és komoly lehetőség mindannyiunk számára. Ifjúsági és serdülő korban már fontos, hogy legyen konkrét jövőkép a gyerekek előtt. Amennyiben szorgalmuk, tehetségük ezt predesztinálja, eljuthatnak nálunk “házon belül“ a legerősebb korosztályos mezőnyből egészen a felnőtt csapatig.

Utánpótlás szinten új helyzetet teremt az akadémiák megszületése. Tőlünk is vittek el gyerekeket az átalakulás következtében. Hogyan érint ez bennünket?

 B.M.: Azoknak a tehetségeknek, akik mindenáron a kézilabdából akarnak megélni és ezért a célért képesek komoly áldozatokat hozni – például a tanulmányaikat is alárendelni ennek –, azoknak egy valóságos és biztonságos alternatíva az akadémiai rendszer. Nekik ez egy hatalmas előrelépés, de a többségnek nem ez lesz az útja. Aki szeretne több lábon állni, annak a sport mellett szüksége van olyan tanulmányokra, amit az akadémiai képzéssel párhuzamosan nem biztos, hogy meg tud oldani. Itt jövünk mi a képbe, akik közvetlenül ott vagyunk képzésben, versenyeztetésben és játéklehetőségekben az akadémiák nyomában.

M. Á.: Megint csak a képzésünk és utánpótlás szakembereink elismerése, hogy mind a két klubból vettek át játékosokat az akadémiák. Lelkesek vagyunk és kreatívak, utánpótlás szinten tényleg csak az akadémiáknak vannak sokkal jobb körülményeik, hiszen teljesen más büdzséből dolgoznak. Ugyanakkor egy Eger, egy Gyöngyös, egy Tatabánya által kínált színvonalat ma már mi is elérünk. Fontos ugyanakkor azt is kihangsúlyozni, hogy nálunk továbbra is a képzésen van a fókusz az eredményekkel szemben. A versenyistállók nem mi vagyunk.

Tehát a körülményeink és a lehetőségeink adottak, hogy megtaláljuk a helyünket az elit közelében?

B.M.: Határozottan igen! Bizonyos értelemben még szélesebb utat kínálunk a nálunk sportoló gyerekeknek. A fejlődéshez szükséges képzést és terhelést megkapják nálunk a fiatalok, a legmagasabb szinten versenyezhetnek és a rutinszerzés szempontjából legfontosabb játékpercekből is bőven jut nekik. Mindezt úgy, hogy maximálisan támogatjuk őket a tanulmányaikban, sőt kiváló külföldi kapcsolatainknak köszönhetően, adott esetben, még a külföldre igazolásban is tudunk segíteni.

M.Á.: Igen, folyamatosan versenyben vagyunk. A jól képzett szakedzők mellett rendelkezésünkre áll erőnléti edző, masszőr, gyógytornász, sportorvosi csapat. Tényleg minden adott, hogy a hátteret tekintve hasonlót nyújtsunk, mint egy akadémia. Az edzéslehetőségeink korlátozottabbak, de tényleg meg fogják kapni itt is azt a terhelést a gyerekek, amire szükségük van.

Házon belül és a két klub között világos, hogy átjárható a rendszer. Kívülről be lehet kerülni?

M.Á.: Természetesen be lehet kerülni! A megyében közel húsz helyszínen tartunk rendszeresen edzéseket, iskolai kézilabda órákat, így alulról folyamatos a beáramlás. Az idősebb korosztályok számára pedig valós vonzerő, hogy mindenki megtalálhatja a helyét nálunk.

B.M.: Az egyik út, hogy ha valaki alulról lépcsőfokonként végigjárja a korosztályokat, a másik a folyamatos toborzás. Elsősorban a környékre fókuszálva figyeljük a tehetségeket, de ha valaki távolabbról jönne és találkoznak az elképzelések, arra is igyekszünk megoldást találni. Fontos szempont, hogy az idő ne azzal menjen el, hogy a gyerek órákat utazik – a régióban élő családoknak itt vagyunk –, nem raboljuk az idejüket és izgalmasabbnál izgalmasabb lehetőségeket kínálunk!